Pomnik Mikołaja Kopernika pod wzgórzem katedralnym

Miasto blisko mojemu sercu rodzinny Frombork położony nad Zalewem Wiślanym w województwie Warmińsko Mazurskim. Znane ze słynnego astronoma Mikołaja Kopernika. Jego teoria heliocentrycznej budowy Układu Słonecznego była rewolucją w astronomii, ale też aspekcie politycznym, religijnym. Do Fromborka przeprowadził się z Lidzbarka po 1509r. Kopernik zmarł we Fromborku 24 maja 1543 roku. Do lektury o Koperniku i Fromborku polecam stronę www.frombork.art.pl tutaj życiorys Mikołaja.
http://frombork.art.pl/pl/mikolaj-kopernik-2/

Polecam zwiedzić Frombork w sam raz na weekend. Oczywiście najlepiej wyruszyć rowerem a przenocować na kempingu jak ja to zrobiłem.

Ruszyłem z pod Warszawy jadąc bocznymi drogami. Na wyprawę zapakowałem się w podstawowy mój zestaw Namiot dwuosobowy, śpiwór i materac light.

Bardzo przyjemnie mi się jechało przez Mławę, Działdowo, Ostródę, Małdyty i Pasłęk. Dalej obok Elbląga (Gronowo Górne) lub przez Małdyty (kiepski asfalt od wieków)

Między Działdowem a Miłomłynem w połowie drogi napotkamy pomnik upamiętniający Bitwę pod Grunwaldem.

Miecze grunwaldzkie stanowiące symbol zwycięstwa króla polskiego nad zakonem krzyżackim

Opuszczając Mazowsze wpuszczamy się w tereny pagórkowate oj tak :).

Warmińsko-Mazurskie tereny są miłe dla oka. Jadąc rowerem szybko mija nam czas oglądając te piękne widoki.

Dojeżdżając do Fromborka zawsze mi się podobał ten powitalny „witacz”. W sumie nie wiem jak to nazwać. Dawno temu mało było miast co posiadały swoje. Ten jako nieliczny podnosił moje tętno. Teraz już zdewastowany czasem lub ludzką ręką. Szkoda, bo zawsze mi imponował wtopiony układ słoneczny z napisem FROMBORK.

Każde drogi prowadzą do rynku miasta. Tutaj też trafimy szybko. Warto chwilę przysiąść przy Koperniku i zasmakować widoków na wzgórze katedralne, stare budynki i zabytkowy budynek z kinem Fregata.

Udając się w stronę wzgórza warto zrobić sobie zdjęcie przy ogromnym pomniku Mikołaja Kopernika. Obok mamy Wieże Wodną.


W 1571 r. nad kanałem płynącym przez miasto, zbudowana została pierwsza na ziemiach polskich wieża wodociągowa zwana Wieżą Wodną. Budował ją sprowadzony z Wrocławia murator Stanisław. Wewnątrz wieży mieściło się urządzenie czerpakowe wykonane przez wrocławskiego rurmistrza Walentego Hendla. Zadaniem wodociągu było zaopatrzenie w wodę Wzgórza Katedralnego, Pałacu Biskupiego i domów kanoników. Czcigodna kapituła Fromborska za tę pracę zapłaciła: dwieście talarów, dwanaście korcy zboża oraz odszkodowanie za odzież. Murator Stanisław otrzymał 100 marek, 6 beczek napoju stołowego i 15 korcy pszenicy. Budowa trwała rok i był to drugi tego typu wodociąg w Europie. Pierwszy powstał w 1548 r. w Augsburgu.
Fromborski wodociąg to unikatowy w skali europejskiej pomnik średniowiecznej inżynierii hydrotechnicznej.  źródło: Frombork.pl

Specjalnie nie pokazuje katedry, abyś mógł/a sam sobie zrobić tą niespodziankę i zobaczył na własne oczy. Warto też wejść na Wieżę Radziejowskiego i podziwiać całą panoramę Fromborka. W samej wieży zobaczymy ogromne unikatowe wahadło Foucaulta, służące do naocznego stwierdzenia obrotowej natury Ziemi. 
Jak już zejdziemy z wieży udajmy się pod nią do planetarium. Wyświetlane są tam seanse pokazujące na specjalnym rzutniku nasze niebo.

Zespół katedralny we Fromborku to unikalny zabytkowy kompleks średniowiecznych budowli dominujący w panoramie miasta. W jego skład wchodzą: bazylika archikatedralna pw. Wniebowzięcia NMP i św. Andrzeja Apostoła (początek budowy ok. 1330 r.) wraz z otaczającą zabudową (pałac Ferbera, kustodia, kuria NMP, kapitularz, nowy wikariat oraz mury obronne z basztami: północną, wschodnią, południową oraz bramami: południową, północną i zachodnią). Południowo – zachodniego narożnika zachowanej części murów strzeże wielka, wieloboczna wieża artyleryjska, na której nadbudowano dzwonnicę. Jedna ze znajdujących się tu wież należała kiedyś do Mikołaja Kopernika, który był kanonikiem Warmińskiej Kapituły Katedralnej i właśnie we Fromborku, gdzie spędził prawie połowę swojego życia, napisał słynne dzieło De revolutionibus orbium coelestium „O obrotach sfer niebieskich”. Grób wybitnego naukowca znajduje się w katedrze.

Oprócz kompleksu katedralnego napotkamy jeszcze wiele innych zabytków do zwiedzenia jak: Szpital Św. Ducha, czy park astronomiczny. Malutki ale ładny port z molem.

Czas rozbić namiot. Jadę na pole namiotowe na wzgórzu w kierunku Braniewa. Samo rozbijanie namiotu trwa chwilę. O samym sprzęcie biwakowym napiszę w oddzielnym wpisie.

Samo pole namiotowe nie jest najwyższej jakości. Jednak widziałem gorsze od tego. Właściciele zaczynają od niedawna postawić je na nogi. Trzymam na nich kciuki. Za miejsce namiotowe zapłacimy 15zł od osoby. Mamy dostęp do pryszniców i kuchni.

Zachęcam do zwiedzania Fromborka. Napisałbym wypad na weekend. Ale wiem z doświadczenia, że rowerem na weekend to za mało. Aby zwiedzić to super miasteczko potrzebujemy dwa lub trzy pełne dni. Dodatkowo możemy statkiem przepłynąć do Krynicy Morskiej :).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *